Litoterapia. Magia i uzdrowienie w kamieniu zaklęte – 10/07/2013 – Miesięcznik Uzdrawiacz

Artykuł ukazał się drukiem w Miesięczniku Uzdrawiacz 10.07.2013r.

Kamienie i minerały towarzyszą człowiekowi od prapoczątku. W różnych epokach starożytni gromadzili ogromną wiedzę o leczniczym wykorzystaniu minerałów. Ich lecznicze właściwości znali już starożytni Babilończycy, Grecy, Egipcjanie i Rzymianie. Metoda leczenia minerałami stosowana jest również w żywych do dziś: tradycyjnej medycynie chińskiej i medycynie indyjskiej – ajurwedzie. Mistycy odnaleźli w kamieniu odwieczne prawo wszechświata, naukowcy niezwykłe właściwości.

Ale jedno trzeba stwierdzić: litoterapia do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Wielu ludzi wierzy, że kamienie posiadają magiczną siłę i lecznicze właściwości. Niektórzy wierzą, że posiadają pozytywną energię, która wpływa na nasz organizm. Można w te właściwości wierzyć lub nie, jednak wybierając biżuterię nie zaszkodzi kierować się pewnymi wskazówkami. „Nowe kamienie”, w stanie naturalnym czy oszlifowane, należy przed użyciem oczyścić. Usuwa się w ten sposób niepożądane energie i przywraca pierwotną wibrację. W tym celu litoterapia używa wielu sposobów naturalnych, zwanych żywiołami: ziemi, wody, ognia i powietrza. Wiadomo powszechnie, że wiara czyni cuda. Jeśli więc ktoś nosi ozdoby z kamieni, wierząc, że mu pomagają we wszystkich okolicznościach życiowych, to można się również domyślić, że tak się z pewnością stanie. Litoterapia jest uznaną powszechnie metodą w medycynie wschodniej jak i zachodniej. Nie powinna jednak zastępować tradycyjnej opieki medycznej.

Kamienie lecznicze i używanie ich energii do leczenia oraz dobieranie na przeróżne sposoby: wg daty urodzenia, znaku zodiaku, zgodnie z naszymi potrzebami czy chociażby kierując się siłą przyciągania wybranego kamienia, są jakby uzupełnieniem i dopełnieniem naszego życia, a także impulsem do rozwoju duchowego. Subtelne wibracje minerałów potrafią obudzić w nas te cechy charakteru, które często są ukryte i niezauważone przez nas samych. Ufając mocy kamienia i wsłuchując się w jego przesłanie, czujemy często jak energia kamienia działa na nas wspomagająco i sprzyjająco, odkrywając przed nami tę sferę psychiki, która ściśle jest związana z ruchem planet.

Dzięki oddziaływaniu kamienia, tzw. urodzeniowego bądź zodiakalnego, mamy szansę przebudzić w sobie potrzeby i zdolności nowego rozdziału w naszym życiu. W dawnych czasach wiedziano o minerałach o wiele więcej niż dzisiaj. Współczesna wiedza to zaledwie rąbek tajemnicy, jaką kryją w sobie kamienie szlachetne. Nauka skierowała swoje badania w stronę wykorzystania właściwości chemicznych i biochemicznych. Dzięki najnowszym odkryciom biofizyki oraz Teorii Pól Kwantowych wiemy, że każda materia emituje fotony, a te wymieniaja się między sobą małymi porcjami energii. Ta zasada dotyczy również kamieni. Posiadają one zdolność gromadzenia i emitowania energii elektromagnetycznej za pomocą fali określonej długości, gęstości i częstotliwości.

Dzięki promieniowaniu kształtu, formy i barwy. Wnikając w rzecz głębiej, uzmysławiamy sobie, że ta rozmaitość oczekiwań człowieka ukazuje jak jeszcze mało sprecyzowany jest pogląd co do litoterapii. Do dnia dzisiejszego trwają dyskusje na temat kamieni opisanych w Biblii, w Księdze Wyjścia Starego Testamentu, na temat arcykapłańskich akcesoriów. Wielu mistyków twierdziło, że umieszczone w napierśniku arcykapłana kamienie szlachetne służyły jako pomoc w porozumiewaniu się z Bogiem. Odniesienie do tego przykładu możemy znaleźć w Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu w przekładzie z języków oryginalnych.

Starożytność i średniowiecze dają nam ogromną ilość informacji już ok. 4000 do 5000 lat p. e. Ch. w Indii czy Egipcie. Korzenie litoterapii mają swój początek w orientalnej medycynie ajurwedyjskiej. Kamienie, dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym, mogą wpływać na organizmy oraz zapobiegać chorobom, głównie poprzez zastosowanie jako pierwiastków śladowych mikroelementów. Wszystkie istoty otoczone są polem magnetycznym własnym i wytworzonym przez jądro planety, a co za tym idzie te dwa pola regulują aktywność komórek całego ciała, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Litoterapia jest starożytną dziedziną nauki, której podstawy, dzięki współczesnym naukowcom są z powodzeniem łączone z najnowszymi technologiami, dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Współczesna farmacja wykorzystuje leki mineralne i homeopatyczne. Sporządzane na bazie minerałów stanowią liczną grupę medykamentów. Apteki zaopatrzone są w różne jantarowe balsamy, maści, nalewki, służące do celów leczniczych i kosmetycznych. Kosmetyki z perłami, złotem , turmalinem czy ametystem dzisiaj są w powszechnym użyciu w salonach kosmetycznych i SPA. Kamienie szlachetne i bazaltowe są nieodłącznym atrybutem luksusowych zabiegów SPA.

Kamienie, minerały pozwalają zastosować nieograniczoną ilość terapii. Od bardzo specjalistycznych zabiegów po wręcz domowe.  Litoterapeuta, dzięki posiadanej wiedzy i nieograniczonych właściwościach terapeutycznych kamieni, wpływa na kondycję psychiczną człowieka, jego umysł i stan emocji. Ponieważ litoterapia jest holistyczną metodą, nie usuwa poszczególnych dolegliwości, ale uzdrawia cały organizm człowieka. W Indiach ajurweda uczy, że choroba powstaje z naruszenia więzi człowieka z kosmosem. Więzi zapewniającej ludziom równowagę energetyczną. Uzdrawiające minerały mają przywracać zdrowie i pełną harmonię. Kamienie ajurweda wykorzystuje w różnych postaciach. Jako proszek wchodzący w skład napojów, maści czy bezpośredniego oddziaływania na ciało chorego w czasie leczniczych zabiegów. By wykorzystać energię kamieni, odpowiednio dobrane należy umieścić na tzw. czakramach czyli punktach energetycznych. Kamienie i metale szlachetne używane są w ajurwedzie w celu zrównoważenie wpływu planet i bezpośredniego oddziaływania na siły życiowe. I tak: energia planety Saturn jest kojarzona z ametystem, Wenus ze szmaragdem, Mars z rubinem, Uran z szafirem, Jowisz z lapis lazuli, Księżyc z kryształem górskim, Słońce z diamentem a Merkury z bursztynem.

W zachodniej  akademickiej nauce ciągle dominuje   metoda „szkiełka i oka”, która  zawęża horyzont i  powoduje, że  nie jest  ona w stanie opisać ani wytłumaczyć wielu zjawisk, które przecież istnieją. Dlaczego np.  korale bledną,  gdy osoba je nosząca choruje na niedokrwistość, a odzyskują barwę, gdy wraca do zdrowia? To fakt, również taki, że gdy przyłożymy kryształ górski do czoła,  to po chwili poczujemy przyjemne pulsowanie, ulgę, rozluźnienie. Przeprowadzono kiedyś  badania, które potwierdziły, że ułożone wokół głowy kryształy zmieniają zapis encefalogramu. Wniosek– kamienie i minerały na zasadzie rezonansu oddziałują na człowieka. Posiadają tę zdolność ponieważ, co może zabrzmi nieco absurdalnie, łączy nas wiele podobieństw. Te same biopierwiastki, wchodzą w skład związków chemicznych , występujących  w   kamieniach i w organizmie ludzkim. Niezwykłym minerałem jest też kryształ górski. Podobną  do niego strukturę, co potwierdza nauka,  mają nasze sole komórkowe, tkanka tłuszczowa, limfa, krew, system nerwowy. W każdym kamieniu i w  minerale gromadzony jest inny rodzaj energii. W zależności od jej wibracji, obiekty te  mogą działać leczniczo na umysł, ciało i emocje człowieka. Według zasad wschodniej medycyny  psychika i duch stanowią jedność, a zdrowie polega na swobodnym przepływie energii w ciele człowieka. Choroba to brak energii , jej nadmiar lub blokady w chorych narządach, uniemożliwiające jej przepływ. Do przywrócenia jej właściwego obiegu można wykorzystać właśnie kamienie. Pobierają one z organizmu nadmiar energii lub emitują ją w przypadku niedoboru. W rezultacie  równoważą  energetycznie i odbudowują równowagę organizmu.

Nic nie zastąpi wizyty u lekarza. Warto jednak otaczać się kamieniami i nosić je przy sobie w kieszeni.  W niczym to nie zaszkodzi a może zadziałać profilaktycznie. Da nam  pewność siebie i  uspokoi. Jest głęboka mądrość w noszeniu talizmanów czy amuletów –to tak,  jakbyśmy zabezpieczali się przed złym losem i chorobami.

  • Bursztyn – energia planety Merkury. Litoterapeuci, zajmujący się wykorzystaniem kamieni, w uzdrawianiu ciała i duszy kontynuują dzieło starożytnych. A największą popularnością cieszy się bursztyn. Odkryto, że kwas bursztynowy działa jak biostymulator. Pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit. Jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym. Na bazie tego składnika produkuje się maści i kremy na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne, oskrzeli, gardła i tarczycy oraz wszelkie podrażnienia skóry. Kwas i olej uzyskany z bursztynu, które posiadają właściwości niszczące wolne rodniki i bakterie, wykorzystuje przemysł kosmetyczny. Kosmetyki, zawierające bursztyn, przeznaczone są do pielęgnacji cery zmęczonej i do odnowy komórkowej skóry. Bursztyn poprawia nawilżenie i natłuszczenie skóry, powodując wzrost jędrności i elastyczności. Litoterapeuci dodają też, że bursztyn wpływa korzystnie na naszą psychikę i wzmacnia siły twórcze.
  • Diament – energia planety Słońce, zwany jest przydomkiem adamos – niezwyciężony, gdyż skutecznie pomagał wojownikom pokonywać wrogów. Diament nie toleruje fałszu, zdrady i obłudy. Przysparza wielu kłopotów osobom, które noszą diament a nie posiadają czystego wnętrza. Diament jest panaceum na wszelkie choroby, głównie związane z umysłem. Ajurweda zaleca diament jako cudowny środek leczniczy przeciwko wielu chorobom. Diament obdarza zdolnością koncentracji. Artystom daje natchnienie i realizację planów, przynosi radość i szczęście. Daje również cierpliwość i sukcesy w miłości, pod warunkiem, że jest ona szczera, czysta i wolna od egoizmu. Ajurweda zaleca obsypywanie noworodka diamentowym pyłem, co zapewnia dobre zdrowie i siłę w ciągu całego życia. Kobiety hinduskie wcierają pył diamentowy w swoje ciała dla zachowania młodości i piękna. Reprezentuje czystą pierwotną podstawową siłę światła, symbolizującą dążenie człowieka do doskonałości. Jako kamień mocy zwiększa przepływ energii, równoważy energię ziemi z kosmiczną energią wszechświata.
  • Kwarcyt czyli kryształ górski – energia Księżyca. Jest nazywany Mistrzem pośród uzdrawiających kamieni. Używany dla uzdrawiania ciała i duszy. Pomaga w medytacji, oczyszczeniu i wzmocnieniu organizmu. Jego niewątpliwym atutem jest to, że wzmaga działanie innych minerałów, ziół i esencji oczyszczając je i witalizując. Jest doskonałym odpromiennikiem w pomieszczeniach gdzie przebiegają cieki wodne oraz urządzenia elektroniczne, telewizory i komputery. Najbardziej skuteczny jest w postaci tzw. szczotki kryształowej czyli zrośniętych z sobą kryształków. Kryształ leczy skutecznie zawroty głowy i zaburzenia błędnika, choroby tarczycy oraz oczu. Przykładanie kryształu górskiego usuwa też skutecznie napięcia i bóle głowy. W litoterapii ma zastosowanie zabieg przyłożenia siedmiu kryształów górskich w miejscach odpowiadających siedmiu czakramom. Przy braku energii życiowej, ajurweda poleca popijanie wody kwarcytowej, w której moczył się kryształ. Można przyjmować także wodę kryształową, gdyż działa ona łagodząco przeciw wypryskom, trądzikowi. Kryształ górski poprawia także jakość i smak wody. Ajurweda mówi o usuwaniu toksyn zwanych amma przy użyciu przezroczystego kryształu. A dzięki temu odzyskujemy świeżość, energię witalna i długowieczność. Kryształ górski, jako kamień typowo księżycowy, pozwala lepiej medytować, skupić się na obranym celu działania. Ze względu na swoją wrażliwość energetyczną, kryształ po każdej terapii, musi być dokładnie oczyszczony. Należy go umyć w bieżącej wodzie i wystawić na działanie promieni słonecznych aby odzyskał całkowicie swoją moc.
  • Lazuryt lub lapis lazuli – energia planety Jowisz. Niezwykły błękitny kolor lapis lazuli symbolizuje ofiarność, idealizm, uczucia najczystsze i najbardziej bezinteresowne. Jest to niezwykły kamień leczniczy, emanuje niezwykłą dobrocią, co pozwala zwalczyć zło i ponure nastroje. Od zarania dziejów uważany jest za kamień magiczny i cudowny, będąc przedmiotem kontemplacji mistyków i uzdrowicieli. Lazuryt jest symbolem duchowej miłości oraz szlachetnej kobiecości. Polecany jest szczególnie nerwowym i porywczym. Przynosi pogodę ducha a lękliwym odwagę. Jest stosowany przeciw zapaleniom gardła, przełyku i górnych dróg oddechowych. Reguluje pracę tarczycy łagodząc niepokoje i napięcia. Wzmacnia układ odpornościowy, przysadkę mózgową i grasicę. Ajurweda sugeruje o jego niezwykłej mocy energetyzującej, o wzmocnieniu wszystkich kanałów energii czyli nadis (meridiany). Lapis lazuli jako eliksir ma bardzo szerokie zastosowanie: rozwija intuicję, wznosi na wyższe poziomy świadomości, stając się przez to swoistym duchowym lekiem. Wzmaga wiarę i ufność oraz samozaufanie. W chorobach ciała nie można przecenić jego właściwości, ponieważ jak mówi porzekadło, leczy od stóp po czubek głowy.
  • Szafir – energia planety Uran. Szafir znany jest głównie w rozmaitych odcieniach błękitu. Swój zaszczytny tytuł kamienia mądrości zawdzięcza niezwykłemu zjawisku sześciopromiennego blasku światła czyli kształtem sześcioramiennej gwiazdy lub sześciokąta. Szafir jest kamieniem mędrców i symbolem duchowej ścieżki. Pomaga zdobywać bogactwa i osiągać szczęście dlatego jest talizmanem władców, mistrzów i proroków oraz zakochanych. Szafir jest skutecznym lekiem przeciwko chorobom oczu, bólom głowy. Przykładany na chore miejsca szybko przynosi ulgę, pomaga rozbudować siły ducha i zwrócić człowieka w duchowym kierunku dając czystość myśli, intuicję i wytrwałość.
  • Rubin – energia planety Mars. Kolor rubinu to głęboka czerwień symbolizująca swoim blaskiem siłę miłości i życia. Budzi w nas miłość do bliźnich. Przy braku życiowych sił uruchamia w nas pierwotne źródło energii. Czerwona barwa rubinu działa uzdrawiająco na ludzi schorowanych, apatycznych, pogrążonych w melancholii. Rubinowa czerwień i marsowa energia wspiera ludzi gotowych do działania, zwłaszcza tych, których nazwalibyśmy kreatywnymi rewolucjonistami – w obronie prawdy i miłości. To właśnie energia rubinu. Rubinowy eliksir to wspaniały środek odmładzający i leczniczy.
  • Szmaragd – energia planety Wenus. Szmaragd posiada liczne zalety lecznicze a także dodatnio wpływa na psychikę i rozwój duchowy człowieka. Jest kamieniem niosącym kosmiczną energię Wenus czyli energię miłości, piękna i harmonii. Lekarstwa szmaragdowe łagodzą wszelkie cierpienia. Nawet niezdolność do miłości. Ajurweda mówi o pozytywnym oddziaływaniu szmaragdu na schorzenia oczu. Likwiduje stresy, skurcze, konwulsje, gorączkę. Radzi się nosić szmaragd kobietom w ciąży – dla bezpieczeństwa płodu. Jest kamieniem rozwoju, pokazuje i prowadzi najlepszą drogą. Jest także kamieniem bogactwa. Pokazuje jak otwierać się na dostatek Wszechświata.
  • Ametyst – energia planety Saturn. Ametyst wspiera wyciszenie i medytację. Rozwija intuicję i przyspiesza rozwój wewnętrzny. Chroni przed nałogami i różnymi uzależnieniami. Piękno ametystu skrywa w sobie majestat powagi i czar świętości. Ajurweda w sanskrycie nazywa ten kamień ćaćunada – przynoszący szczęście czyli chroni od nieszczęść, chorób zakaźnych, wzmacnia zdrowie. Ametyst jest symbolem czystości duchowej i fizycznej. Jako lek leczy wszelkie zwyrodnienia skóry. Ludziom, łatwo ulegającym atakom gniewu, pozwala odsunąć wszelkie złe myśli, dzięki czemu łagodnieją. Ajurweda zaleca matkom, spodziewających się dziecka, nosić na biodrach sznury ametystowe. Energia ametystu pomaga też duszy przebudzić życie wewnętrzne, pokutę i oczyszczenie. To ametyst rozpuszcza i usuwa cierpienie, nienawiść i egoizm.

Powyższe opisy szlachetnych kamieni nie wyczerpują wiedzy o litoterapii. Wprowadzają tylko w świat magii i oczarowania pięknem oraz harmonią doskonałości natury.

Lecznicze właściwości minerałów do zastosowania w terapiach:

Agat – wspomaga narządy rozrodcze  i leczy ich dolegliwości.

Akwamaryn – pomaga w chorobach astmatycznych, łagodzi stany zapalne dróg oddechowych

Ametyst – łagodzi bóle głowy, leczy bezsenność, uwalnia od  uniezależnień np. alkoholizmu. Poprawia też wygląd skóry – starożytne damy robiły z niego kremy piękności.

Bursztyn – wspomaga serce, system krążenia, łagodzi objawy przeziębienia, pomaga w reumatyzmie i  w dolegliwościach jelit, śledziony, wątroby.  Neutralizuje negatywne promieniowanie urządzeń elektronicznych. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek.

Cytryn – odtruwa, wspomaga organizm przy cukrzycy, uaktywnia metabolizm i stymuluje działanie układu trawiennego.

Diament – cesarz kamieni szlachetnych,  odmładza, dodaje energii, sił , odwagi,  przynosi radość, szczęście. Jednak zdobyty drogą gwałtu i przemocy przynosi nieszczęście zamiast powodzenia.

Granat – pobudza wytwarzanie czerwonych krwinek , wpływa na wzrost libido u kobiet. Wzmaga aktywność fizyczną, odwagę, spontaniczność.

Hematyt – odtruwa, stosuje się go  w chorobach krwi, dodaje energii. Zalecany w przypadku reumatyzmu, złamań kości, zapalenia płuc i dolegliwości wątroby. Dodaje ciepła i energii. Jako talizman pomaga wygrać proces sądowy.

Japis – pomocny przy narodzinach dzieci,  w leczeniu chorób  kobiecych, szczególnie gdy mają one podłoże psychosomatyczne.  Zwiększa odporność na stres

Kamień księżycowy – działa korzystnie na hormony i system limfatyczny. Chroni przed złą energią ludzi szlachetnych i uczciwych, ostrzega ich przed niebezpieczeństwem i fałszywymi przyjaciółmi.

Karneol – pomocny przy bezpłodności i impotencji. Likwiduje blokady energetyczne w organach rozrodczych.

Koral – aktywizują tarczycę , poprawiają przemianę materii i system krążenia,  pobudzają reprodukcję  czerwonych i białych ciałek krwi.

Kryształ górski – wszechstronne działanie, najbardziej pożądany w kieszeni i np. w apteczce – pochłania toksyczną energię lekarstw.   Działa też jak odpromiennik –  kładziemy go przy komputerach, telewizorach, mikrofalówkach

Lazuryt – wspomaga infekcje układu oddechowego, gardła, przełyku.

Malachit – wyciąga energie chorobotwórcze, hamuje zakażenia, pomocny przy astmie, wzmacnia odporność, wspomaga przy pracy umysłowej

Obsydian – zalecany ludziom łagodnym, którzy są często wykorzystywani. Wpływa na kłopoty trawienne,  a   także przeciw wyeksploatowaniu intelektualnemu.

Oliwin – kamień na skołatane nerwy, pomaga pozbyć się złości i depresji.

Opal – czarny wpływa leczniczo na jądra, jajniki, trzustkę; mleczny wzmacnia brzuch, przysadkę, bezbarwny harmonizuje organizm, uspokaja nerwy.

Onyks – pomocny w zasypianiu, chorobach trzustki i serca, uśmierz ból.

Perła –„ łza oceanu”, pozwala oczyścić charakter i duszę. Noszone z miłością stają się talizmanami szczęścia. Wspomagają leczenie osteoporozy. Wykorzystywane w produkcji kosmetyków w celu zapewnienia świeżej cery.

Rubin – wzmacnia serce, oczyszcza krew, pobudza krążenie.

Szafir – władca  klejnotów, przerasta wszystkie inne kamienie. Najskuteczniejsze lekarstwo przeciw truciźnie, ucisza wzburzone nerwy, gasi gorączkę. Daje  pogodę ducha. Talizman mędrców i zakochanych.

Szmaragd – działa przeciwzapalnie, regeneruje i harmonizuje organizm, poprawia pamięć, stabilizuje osobowość, leczy paranoje,  schizofrenię i inne choroby psychiczne.

Topaz – sprzyja długowieczności, czyni człowieka urodziwym i inteligentnym. Poszerza świadomość.

Turkus – chroni przed złym towarzystwem. Łagodzi infekcje  dróg oddechowych , gardła, płuc i oczu. Skutecznie chroni przed atakami psychicznymi.

Zbyszko Patyk