Joga dla dzieci – SPA miejsce edukacji i zabawy – 15/12/2009 – Dwumiesięcznik GABInet

Artykuł ukazał się drukiem w dwumiesięczniku GABInet 15.12.2009r.

Dlaczego warto propagować : „Jogę dla dzieci”?

Powodów jest kilka; pierwszy z nich to konieczność postrzegania jogi jako spójnego systemu edukacyjnego i profilaktyki zdrowia dla dzieci.

W nowoczesnych ośrodkach SPA, joga jest uzupełnieniem rekreacji, zabawy i wypoczynku połączonego z profilaktyką zdrowia. Rodzajem aktywności, która daje możliwość pełnego zaangażowania w rozwój psychofizyczny dziecka. Drugim ważnym powodem, dla którego warto zacząć wcześnie ćwiczyć jogę, jest stres, długotrwale towarzyszący nam – od wczesnego dzieciństwa aż po starość. Czy warto czekać na moment, w którym zawładnie naszym życiem? Usztywni ciało, utrwali dziecięce wady postawy, przyczyni się do powstania wielu chorób? Joga dla dzieci potrafi powstrzymać ten proces i pomóc naszym pociechom w pokonaniu tych trudów.

Dziecko spędza większą część dnia w pozycjach nie sprzyjających prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Przykładem mogą być ławki szkolne mało przystosowane do dynamiki wzrostu dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym. Nieprawidłowa postawa przed ekranem komputera czy odrabianiu lekcji. Wszystkie te czynniki sprzyjają i zakorzeniają złe nawyki i nabyte wady postawy w dzieciństwie. Przeżywany przez dziecko na co dzień stres, mała ilość ruchu – to wszystko wymaga dobrej formy oraz zdrowia. Programem naprawczym jest joga. Oddziałuje na układ neurohormonalny, reguluje czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego, wspomaga krążenie płynu mózgowo – rdzeniowego, poprawia krążenie obwodowe, tonizuje narządy wewnętrzne i zwiększa wydolność oddechową. Pomaga również w stabilnej przemianie materii oraz zwiększa zakres ruchomości stawów, rozciąga mięśnie i więzadła. Daje uczucie głębokiego relaksu, uspokojenie i wyciszenie.

Joga dla dzieci, jako forma edukacji i zabawy  w ośrodkach SPA w czasie pozaszkolnym, daje możliwość  spontanicznej, przystępnej dla dziecka formy nauki pełnej radości. Jednocześnie dziecko poznaje nowe formy edukacji w grupie. Przez pryzmat ciekawych zajęć ruchowych będzie się stopniowo rozwijać, zgodnie ze swoimi potencjalnymi możliwościami. To czas, gdzie dzieci, pod opieką wykwalifikowanych instruktorów i nauczycieli, mogą się bawić i uczyć.

Z powodzeniem jogę ćwiczyć mogą już dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a elementy jogi, jako formę naśladowniczą, już w okresie przedszkolnym. Przykładem jest wykorzystanie dziecięcej fantazji w twórczy sposób. Dzieci są zachęcane do obserwowania własnego ciała podczas ruchu. Przez naśladowanie zwierząt, roślin i obiektów, które są im dobrze znane (most, drzewo, kot, ptak, itp.) z dnia codziennego, uczą się nowego postrzegania.

Postawy jogi – asany są ćwiczeniami sprzyjającymi kontroli mięśni i równowadze, co jest szczególnie ważne dla dzieci ze skrzywieniami kręgosłupa. Joga jest wspaniałym sposobem na rozluźnienie ciała i zrelaksowanie się. Szybko zauważymy korzystne zmiany i zadowolenie naszych pociech, które pozbywają się uczucia zesztywniałych mięśni i bólu pleców.  Na dzieci nadpobudliwe wywrze efekt uspokojenia a w dziecku lękowym i zahamowanym wyzwoli ekspresję.

Joga daje dzieciom możliwość twórczego wyrażenia swoich emocji. Uwielbiają one powtarzać dźwięki w trakcie wykonywania ćwiczeń ruchowych, np. drzewo stojące nieruchomo, kołyszące się, szumiące. W trakcie innych ćwiczeń naśladowanie śpiewu ptaka, miauczenie kota. Pozwolenie dziecku na fantazjowanie, w trakcie prezentowania różnych asan, korzystnie rozwija je psychofizycznie. Joga dla dzieci daje znakomite rezultaty w spontanicznym spostrzeganiu obowiązku samodyscypliny, zaangażowania w poznawaniu samych siebie jak również współćwiczących. Na tego typu zajęciach dziecko pracuje nad osiągnięciem samoświadomości ciała, umysłu i ducha, traktując je z osobna a także jako jedność. Ujrzymy wkrótce dobroczynne skutki jakie joga i techniki medytacyjne wywierają na dziecko. Jego ciało będzie sprawniejsze i silniejsze. Umysł stanie się spokojniejszy i emocjonalnie dojrzalszy. Dzięki wykorzystaniu własnej wyobraźni i jasnego wyrażania swych myśli i uczuć, dziecko rozwinie samoświadomość pozytywnego działania i poznawania siebie samego. Ekspresja będzie rozwijana przez muzykę, sztukę, twórcze naśladowanie. Jest to również wspaniały sposób na tworzenie wspólnoty rodzinnej. Doświadczenie dzielenia się z innymi tym co posiadamy: samodyscypliną, pozytywnym działaniem, postrzeganiem samoświadomości oraz dostrzegania w innych indywidualności.

Celem programu „Joga dla dzieci” jest szczęśliwe dziecko. Dzięki prostym ćwiczeniom jogi, technikom relaksacyjno – medytacyjnym i edukacji w formie zabawy, możliwy stanie się rozwój zdrowego ciała, spokojnego umysłu i świadome przebudzenie dzieci.

Zbyszko Patyk